Dzisiaj jest: 25 lipca 2014 roku, imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
KATEGORIE
Praca
  » Oferuje(531)
  » Szukam(112)
Targowisko
  » Kupię(80)
  » Zamienię(20)
  » Oddam(28)
  » CD-DVD-Książki(36)
  » Biżuteria-Dodatki(19)
  » Dla dziecka(413)
  » Przyjmę(4)
  » Bilety(20)
  » Gry-Programy(22)
  » Sprzęt komputerowy(207)
  » Kosmetyki(184)
  » Książki-Czasopisma(13)
  » Wyposażenie domu(71)
  » Odzież-Akcesoria(109)
  » RTV-AGD(164)
  » Sprzęt sportowy(49)
  » Telefony(54)
  » Zwierzęta-Akcesoria(39)
  » Inne(709)
  » Żywność(74)
Nieruchomość
  » Dom(38)
  » Apartament(10)
  » Pokój(84)
  » Szukam(7)
Motoryzacja
  » Motory-Quady(26)
  » Samochody(484)
  » Kupię(8)
  » Zamienię(5)
  » Części(155)
Usługi
  » Lecznicze(162)
  » Administracja(38)
  » Foto-Video(18)
  » Finanse-Księgowość(106)
  » Szukam usługi(14)
  » Auto-Moto(116)
  » Komputery-WWW(155)
  » Kosmetyka-Fryzjer(148)
  » RTV-AGD(58)
  » Elektryka(18)
  » Remonty-Sprzatanie(52)
  » Nauka-Korepetycje(106)
  » Transportowe(692)
  » Opieka(15)
  » Inne(316)
Randki
  » Pan-Panią(21)
  » Pani-Pana(19)
  » Pan-Pana(1)
  » Pani-Panią(2)
MENU

Wady i zalety prowadzenia własnej firmy w Irlandii

Jak założyć firmę w Irlandii? Najlepiej nie wstając od komputera. Procedura zakładania własnej firmy na zielonej wyspie jest niezwykle prosta. Dodatkowo szereg udogodnień i korzyści sprawia, ze prowad... »
15-09, 14:52

Kto może otrzymać dodatek mieszkaniowy ?

Każdy kto przebywa w Irlandii, po spełnieniu odpowiednich warunków jest w stanie otrzymać dodatek do wynajmowanego lokalu mieszkalnego. Tzw. „Dodatek mieszkaniowy” jest wypłacany osobom mi... »
05-09, 18:57

Kolejna odsłona zamieszek w Belfascie

Belfast znów ogarnięty zamieszkami. Jak donoszą niezależne źródła, skuteczną prowokację – mimo zakazu władz - przeprowadziła grupa protestanckich lojalistów manifestując swoje przywiązanie do mo... »
05-09, 18:54

<< powrót

Zagubienie lub kradzież prawa jazdy

 

Zgubienie lub kradzież prawa jazdy mogą być bardzo kłopotliwe, szczególnie jeśli prowadzenia samochodu wymaga rodzaj wykonywanej pracy.

W przypadku zagubienia, kradzieży lub wygaśnięcia terminu ważności ostatniego tymczasowegolub pełnego prawa jazdy należy udać się na najbliższy posterunek policji i wypełnić odpowiedni formularz. Formularz ten jest w rzeczywistości oświadczeniem potwierdzającym kradzież prawa jazdy. Na posterunku dyżurny oficer policji przystawi na nim pieczątkę.

W przypadku zagubienia, kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia prawa jazdy, którego termin ważności jeszcze nie wygasł, należy skontaktować się z lokalnym posterunkiem policji w celu uzyskania wniosku o wydanie duplikatu prawa jazdy (formularz D.800). (Zob. "Jak składać podanie" poniżej).

Przepisy

W przypadku zagubienia lub kradzieży nieważnego prawa jazdy, należy udać się na posterunek policji, aby podpisać oświadczenie stwierdzające ten fakt. Urząd ds. podatku drogowego (Motor Tax Office) nie wyda nowego prawa jazdy, jeśli na takim dokumencie nie będzie podpisu funkcjonariusza policji.

Wszelkie specjalne warunki wyszczególnione na zagubionym lub skradzionym prawie jazdy zostaną zamieszczone także na nowym dokumencie. Przykładowo, jeśli na oryginale widniał zapis o konieczności noszenia okularów, prowadzenia pojazdu specjalnie dostosowanego, lub jeśli znajdowały się na nim jakiekolwiek inne adnotacje, nowe prawo jazdy również będzie zawierało te zapisy.

Prawo jazdy jest oficjalnym dokumentem i każdy kierowca prowadzący pojazd na terenie Irlandii musi mieć je przy sobie.

Stawki

W przypadku zagubienia lub kradzieży nieważnego prawa jazdy obowiązują stawki standardowe.

Rodzaj prawa jazdy Okres ważności Koszt
Tymczasowe prawo jazdy Dwa lata 15 euro
Pełne prawo jazdy Jeden rok 5 euro
Pełne prawo jazdy Trzy lata 15 euro
Pełne prawo jazdy Dziesięć lat 25 euro

W przypadku zagubienia lub kradzieży prawa jazdy, którego termin ważności jeszcze nie wygasł, obowiązuje opłata w wysokości 5 euro.

Należy pamiętać o tym, że jeśli utracony dokument był ważny, w rzeczywistości składany jest wniosek o wydanie duplikatu ważnego prawa jazdy.

Jak składać podanie

Kierowcy tymczasowi

Należy wypełnić deklarację na formularzu D8 A, dostępnym na każdym posterunku policji. Następnie można pobrać wniosek o wydanie tymczasowego prawa jazdy (formularz D.201) (pdf). Proszę upewnić się czy dany urząd ds. podatku drogowego przyjmuje formularze pobrane z Internetu. Formularz D.502 można także otrzymać w urzędzie ds. podatku drogowego lub otrzymać pocztą po zamówieniu go za pośrednictwem serwisu CitizensInformation.ie. Do wypełnionego formularza należy dołączyć

  • Formularz D8 A podpisany przez funkcjonariusza policji.
  • Dwa identyczne i podpisane na odwrocie zdjęcia paszportowe
  • Opłatę w wysokości 15 euro

W pełni wykwalifikowani kierowcy

Należy wypełnić formularz D8 A, który dostępny jest na każdym posterunku policji. (Nie jest on dostępny online). Następnie można pobrać i wypełnić formularz D.401 (pdf). Jest to podanie o wydanie lub odnowienie prawa jazdy. Proszę upewnić się czy Państwa lokalny urząd ds. podatku drogowego przyjmuje podania na formularzach pobranych z Internetu.

Formularz ten można także otrzymać w urzędzie ds. podatku drogowego lub pocztą po złożeniu zamówienia za pośrednictwem serwisu CitizensInformation.ie. Wypełniony formularz należy dostarczyć do lokalnego urzędu ds. podatku drogowego. Do wniosku powinny zostać załączone:

  • Formularz D8 A podpisany przez funkcjonariusza policji
  • Dwa identyczne i podpisane na odwrocie zdjęcia paszportowe
  • Odpowiednia opłata.

Gdzie składać podanie


Najbliższy urząd ds. podatku drogowego znajduje się w siedzibie władz lokalnych Dane kontaktowe wszystkich władz lokalnych w Irlandii znajdują się na pierwszych stronach książki telefonicznej.
Warning: require(/komentarze/comments.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /home/marcisz/domains/szperaj.com/public_html/include/zagubienie-lub-kradziez-prawa-jazdy.php on line 188

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '/komentarze/comments.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/marcisz/domains/szperaj.com/public_html/include/zagubienie-lub-kradziez-prawa-jazdy.php on line 188